Jak wybierać rękawice bramkarskie?
Jak wybierać rękawice bramkarskie?

Chcę wybrać dla syna rękawice bramkarskie. W Polsce jest dostępnych wiele marek od różnych producentów – na co powinienem zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?

Jeżeli syn rozpoczyna dopiero przygodę z piłką, to według mnie nie powinno od razu inwestować dużych pieniędzy na zakup rękawic. Spokojnie wystarczą rękawice juniorskie w przedziale cenowym 99zł  do 135zł, które cechują się bardzo dobrą jakością, więc spokojnie wystarczą młodemu adeptowi na dłuższy czas użytkowania. Często też jako te pierwsze rękawice polecam klientom krój rękawic Negative, ponieważ w takim kroju zdecydowanie lepiej bramkarz „czuje” piłkę, co na początku przygody z bronieniem według mnie jest najważniejsze.

 

W specyfikacji produktów pojawiają się różne nazwy dla tworzyw używanych do produkcji rękawic. Co one oznaczają?

Każdy producent używa nazw dla materiałów, które używa do produkcji konkretnego modelu. W naszym przypadku używamy latexów produkowanych w Niemczech m.in. Contact Grip, Giga Grip, Aqua, Quartz oraz Super soft.

W jaki sposób dobrać rękawicę pod kątem rozmiaru? Jak to zmierzyć?

Najprostszym sposobem jest zmierzenie długości dłoni razem ze środkowym palcem i dopasować pod kątem rozmiaru. Zawsze producenci podają odpowiednią "rozmiarówkę".

Jaki typ rękawicy wybrać na trawę, orlika i halę? Czy one się czymś różnią?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wpływa na to dużo czynników m.in. pora roku. W deszczowe dni według mnie najlepiej używać rękawic na piance Aqua ale z doświadczenia wiem, że dużo bramkarzy używa jednego rodzaju pianki(np. Giga grip albo Contact) podczas całego roku nie patrząc na to jaka jest pogoda. Tak na prawdę zależy to od poziomu rozgrywek i funduszy jakie zawodnicy przeznaczają na zakup sprzętu. Na orliku z uwagi na specyfikę boiska najlepiej używać mocniejszych rękawic np. na piance Quartz. Jeżeli chodzi o halę to podobnie, najlepiej kupić rękawice mocniejsze np. treningowe, są z troszkę słabszymi właściwościami chwytnymi od meczowych, ale na twardą nawierzchnię według mnie jest to najlepszy wybór.

Roll finger i Negative – w czym tkwi różnica?

Myślę, że w tym wypadku najlepiej posłużyć się opisem wad i zalet.

Krój Rollfinger – obszycie pianką całego palca dookoła

Zalety:

  • stosunkowo duża powierzchnia chwytna
  • doskonale sprawdza się przy mniejszych dłoniach
  • wygodny

Wady:

  • często puszczający szew pomiędzy dwoma środkowymi palcami
  • dość podatny na uszkodzenia powierzchni pianki na końcach palców

Negative Cut – szwy wewnętrzne.

Zalety:

  • powierzchnia chwytna
  • przyleganie do piłki
  • dobre „czucie” piłki w rękawicach
  • duża wygoda

Wady:

  • podatność na uszkodzenia mechaniczne
  • duże naprężenia pianki na palcach

Zapięcie rękawicy – jakie są rodzaje i na co zwrócić uwagę?

Mogę się odnieść do naszych produktów. Wszystkie nasze rękawice posiadają od samego początku istnienia firmy takie samo zapięcie (9cm z możliwością personalizacji full German Elastic latex). Z opinii naszych klientów otrzymaliśmy informację, że nasze zapięcie jest bardzo dobrze wykonane, nie trzeba poprawiać rzepów podczas użytkowania/ nie trzeba wspomagać się dodatkowym „tejpowaniem” paska, więc uświadczyło mnie to w przekonaniu, żeby nie kombinować i nic nie zmieniać.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier InPost) już od 250,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl