Krótka historia koszulek piłkarskich
Krótka historia koszulek piłkarskich

W finale pucharu Anglii z roku 1953 r. zmierzyły się drużyny Blackpool oraz Bolton Wanderes. W sumie to nie ma żadnego powodu aby jakoś specjalnie wspominać to wydarzenie oprócz jednego faktu, który wydaje się ciekawy. Podobno to gracze Blackpool wyglądali zabawnie nosząc najszersze spodenki w historii pucharu Anglii, ale to gracze Boltonu po raz pierwszy w historii angielskiej piłki zagrali w koszulce, która nie była wykonana z bawełny. Książe Filip, który czynił przedmeczowe honory patrząc na zawodników w Boltonu wystrojonych w satynowe, błyszczące stroje stwierdził: Wyglądacie jak bukiet kwiatów. Niestety nie zachował się nigdzie egzemplarz koszulki, który moglibyśmy ocenić. Nie licząc jednej pozycji z Domu Akucyjnego Christies, który wycenia go na ok. 2000 – 3000 funtów.

Sam mecz zakończył się zwycięstwem Blackpool i jest określany jako „The Mathhews Final”.

Koszulkę Stanley Mathhewsa możecie zobaczyć National Footboll Museum w Manchesterze a medal, który zdobył zawodnik został zlicytowany w 2014 za sumę 220.000 funtów.

Aktualnie koszulki wykonane ze sztucznych materiałów są dominujące w świecie sportu. Przede wszystkim zrobione są z poliestru, dzięki któremu koszulka absorbuje mniej wody niż koszulka bawełniana. Dla porównania aktualne modele pochłaniają jej ok. 0,4% swojej wagi a koszuli bawełniane ok. 7%. Generalnie koszulki poliestrowe lepiej odprowadzają pot z ciała przez co mówi się, że są bardziej „oddychające”.

Najczęściej w skład koszulki wchodzi również elastan zwany również jako Spandex czy Lycra. Jest mniej „oddychający” niż poliester, ale za to bardziej rozciągliwy. Może się rozciągnąć aż sześciokrotnie.

Na koszulkach są również poliuretany, ale to jest głównie związane z nadrukami numerów czy nazwisk.

Generalnie koszulki poliestrowe są lżejsze, bardziej wytrzymałe i komfortowe niż koszulki bawełniane. Aktualne technologie pozwalają na tworzenie naprawdę zaawnasowanych technologicznie produktów.

Oczywiście – w efekcie mamy do czynienia z produktem, który jest bardzo nieekologiczny i nie podąża za aktualnymi trendami. Nie wchodząc w szczegóły poliester rozkłada się min. 100 lat.

Niektórzy producenci wprowadzają do sprzedaży koszulki, które podlegają procesowi recyclingu lub też są tworzone z odzyskanego poliestru.

Kolejne lata nie przyniosły wielkiej rewolucji jeśli chodzi o ubiór zawodników na angielskich boiskach. Zmieniały się kroje na bardziej węższe, pojawiły się stroje w paski czy różne rodzaje kołnierzyka. Niemniej koszulki w stylu retro cały czas cieszą się niezmiennym zainteresowaniem wśród fanów. Szczególnie w Anglii znajdziecie mnóstwo sklepów z replikami koszulek z dawnych lat.

Prawdziwa rewolucja nadeszła w drugiej połowie lat 70-ych. 24.01.1976 zespół Kettering Town po raz pierwszy zagrał mecz z logiem sponsora na koszulkach. Warto wiedzieć, że w tamtych czasach sponsoring na odzieży był oficjalnie zabroniony przez angielską federację. Co ważne te zapisy nigdy nie pojawiły się w formie pisemnych regulacji. Derek Dougan ówczesny grający manager Kettering próbował obejść jeszcze przepis zmieniając napis na koszulce na Kettering T co w domyśle miało znaczyć Kettering Town. Na nic się to nie zdało i FA kazało kompletnie usunąć napis z koszulki pod karą grzywny w wysokości 1000 funtów.

W efekcie było to pyrrusowe zwycięstwo gdyż w 1977 roku federacja pozwoliła na reklamy na koszulkach pod naciskiem innych klubów takich jak Debry County czy wspomniany wcześniej Bolton. Generalnie uznaje się, że umowa pomiędzy Liverpoolem a Hitachi była pierwszym kontraktem reklamowym w Anglii i niewielu ludzi pomięta o małych klubie z Kettering.

Oczywiście teraz kwoty osiągnęły kosmiczne wartości. W sezonie, który niedawno się skończył a został przerwany przez epidemii koronawirusa pierwsze sześć drużyn otrzymało ponad 300 mln funtów za umieszczenie logotypów na swoich trykotach.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier InPost) już od 250,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl